Upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej w tym Osoby por. Zygmunta Zdrzałki poprzez uroczysty apel przy Dębie Pamięci – wrzesień 2017r.


W 2011r. nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu „Katyń …ocalić               od zapomnienia”, którego głównym celem jest upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej poprzez posadzenie 21 473 Dębów Pamięci. Posadzenie Dębu Pamięci przy naszej szkole jest wyrazem przypomnienia i szacunku wobec Pana Zygmunta Zdrzałki, który w chwili wybuchu II wojny światowej, służył w armii polskiej jako podporucznik artylerii, wzięty do niewoli przez Rosjan w 1939r., został osadzony w obozie w Starobielsku i zamordowany w Charkowie w 1940r. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej p. Lech Kaczyński pośmiertnie mianował Zygmunta Zdrzałkę na stopień porucznika. Każdego roku, począwszy od 2011, 17 września społeczność szkolna zebrana na dziedzińcu szkolnym przy tablicy upamiętniającej por. Zygmunta Zdrzałkę i Dębie Pamięci, oddaje hołd wszystkim Polakom – ofiarom zbrodni Katyńskiej kształtując poczucie narodowej tożsamości i więzi z Ojczyzną. Jak co roku po odśpiewaniu hymnu państwowego  i przypomnieniu napaści Niemiec i ZSRR na Polskę we wrześniu 1939r. oraz losów tysięcy polskich oficerów zamordowanych przez NKWD, miało miejsce uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Osobę por. Zygmunta Zdrzałki, recytacja wierszy, odśpiewanie pieśni patriotycznej. Całości towarzyszył nastrój refleksji i zadumy. W spotkaniu uczestniczyła dyrekcja szkoły, pracownicy obsługi oraz uczniowie klas IV- VII I klas gimnazjalnych wraz z nauczycielami.

 


Skip to content