Walka ze szrotówkiem


Nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach poświęconych ochronie kasztanowców.

Od kilku lat liście kasztanowców w całej Polsce już w czerwcu pokrywają się małymi brązowymi plamkami. Plamy te systematycznie rosną, w krótkim czasie pokrywając całą powierzchnię liścia – prowadzi to do przedwczesnego ich opadania, nawet w lipcu. Powodem tego problemu jest niewielki motylek – szrotówek kasztanowcowiaczek, który stał się najgroźniejszym szkodnikiem kasztanowców.

Dzisiaj  nasze kasztanowce zostały owinięte pułapkami  lepowymi. Opaskę nasączoną klejem i feromonami zakładamy na pień kasztanowca i czekamy aż szkodnik się w nią złapie. Na drzewach zawieszono też pułapki feromonowe . Zwabiają one samców szrotówka,  ograniczając rozmnażanie szkodnika. Mogą wisieć na kasztanowcach do września.


Skip to content