Akademia Malucha – Warsztaty chemiczne


Dnia 21.10.2015 roku odbyły się kolejne zajęcia z przedszkolakami w ramach Akademii Malucha. Tym razem zajęcia były poświęcone eksperymentowaniu fizyczno-chemicznym. Maluchy pracowały w grupach trzyosobowych a do pomocy miały „pomocnika” – ucznia gimnazjum.

Każda grupa miała do wykonania 3 eksperymenty których elementem wspólnym było ciepło:

  1. Wulkan domowej roboty – do wysokiej szklanki wsypaliśmy sodę, dolaliśmy wodę dokładnie wymieszaliśmy, a następnie dolaliśmy ocet. Po kilku sekundach zaczęła wydobywać się piana imitująca lawę. Szklanka ozdobiona została kolorowym papierem jako bryła wulkanu.

  2. Znikająca woda – zapaloną świeczkę wstawiliśmy do talerza wypełnionego zabarwioną atramentem wodą. Po chwili przykryliśmy świeczkę szklanką. Odczekaliśmy kilka sekund i zaobserwowaliśmy, że świeczka gaśnie, a woda została wessana z talerza d szklanki.

  3. Kolorowa sól – startą na papierze ściernym żółtą kredę pomieszaliśmy z solą. Na kartkach narysowaliśmy klejem w sztyfcie słońce, a następnie obsypaliśmy je przygotowaną kolorową solą.

Po każdym eksperymencie omówiliśmy obserwacje i sformułowaliśmy wnioski. Zabawa była udana wszyscy dobrze się bawili i zdobyli po trzy nagrody.

Więcej zdjęć tutaj.

DSC01417 DSC01422


Skip to content