DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Święto powstało w ramach programu „Safer Internet” i jest obchodzone w 45 krajach na świecie, w tym również w Polsce. W tym roku przypada ono na 8 lutego.
W naszym kraju Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK – instytut odpowiedzialny za realizację programu „Safer Internet” w Polsce. W ramach inicjatywy, każdego roku organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy, a także osoby prywatne do organizowania przez cały luty lokalnych działań na rzecz bezpieczeństwa młodzieży w sieci.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS, siedmiu na dziesięciu polskich użytkowników internetu ma konto w jakimś serwisie społecznościowym. Z social mediów korzystają i starsi, i młodsi. Nieważne, co robimy i kim jesteśmy. Korzystając z mediów społecznościowych powinniśmy stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Większość działań na platformach społecznościowych opiera się o prywatne dane, począwszy od rejestracji, udostępniania zdjęć, postów, aktualności z życia, dołączania do wydarzeń i różnego rodzaju grup. Nasze dane są bardzo atrakcyjne dla cyberprzestępców. Dlatego warto wiedzieć, jak zarządzać ustawieniami bezpieczeństwa i prywatności na swoich kontach, aby nasze dane były odpowiednio chronione.
W związku z obchodzonym dziś świętem należy przypomnieć o kilku zasadach bezpieczeństwa, dzięki którym internauci korzystający z mediów społecznościowych mogą uchronić się przed cyberatakami. Oto one:

1. Utwórz silne hasło – konto w serwisie społecznościowym należy zabezpieczyć niepowtarzalnym i odpowiednio długim hasłem. Wielu użytkowników korzysta z tego samego hasła do wielu kont, co jest złą praktyką. Każde hasło powinno być nie tylko silne, ale też niepowtarzalne.

2. Ogranicz dostęp do konta – uaktywnij dwuskładnikowe uwierzytelnianie na wszystkich swoich kontach. Można z niego korzystać w większości serwisów społecznościowych.

3. Tylko prawdziwi znajomi – dodawaj do listy znajomych wyłącznie osoby, które rzeczywiście znasz i którym ufasz. Pamiętaj, że przyjmując nową osobę do grupy swoich znajomych najczęściej domyślnie udostępniasz jej swoje prywatne zdjęcia oraz informacje o sobie.

4. Korzystaj tylko z oficjalnych aplikacji sieci społecznościowych – aplikacje pobieraj wyłącznie z oficjalnych sklepów – np. Google Play dla Android, App Store dla iOS i Microsoft Store dla Windows.

5. Dbaj o prywatność – praktycznie wszystkie serwisy społecznościowe posiadają rozwiązania zwiększające prywatność.

6. Używaj programu antywirusowego – zatrzyma on złośliwe oprogramowanie, zanim jeszcze zostanie pobrane do systemu. Więcej informacji znajdziecie w specjalnym poradniku dostępnym na stronie KPRM.

https://www.gov.pl/attachment/5a702c24-aaaa-4da0-9502-ea1c940a31d6

Skip to content