WSPOMNIENIA – ALICJA MAJKOWSKA


Nowa lokalizacja Szkoły Podstawowej nr 25 czyli właściwa decyzja

 

Były takie lata, w których nasze miasto budowało duże  osiedla w centrum miasta. Powstały wieżowce przy ul. Nowowiejskiej, Władysława IV, budynki przy ul. Diaczenki, Bażyńskiego i inne.

W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku zbudowano Szkoły Podstawowe nr 19, 23, 25 i 12. Wszystkie te obiekty były oddalone od siebie od pół do kilometra , bo wtedy była taka potrzeba .Do nowych bloków wprowadzały się rodziny z dziećmi w wieku szkolnym, ale dzieci rosły, przechodziły do następnego etapu edukacyjnego, a nowych uczniów w szkołach podstawowych zaczynało brakować i klasy świeciły pustkami.

Zaczęły się rozbudowywać nowe dzielnice Elbląga. Powstało Osiedle  przy Młynie, Osiedle przy Politechnice, co spowodowało, że jedyna w tym rejonie Szkoła Podstawowa nr 16 nie była w stanie pomieścić wszystkich uczniów.

Trzeba było jakoś temu zaradzić. Obecny budynek przy ul. Wyżynnej zajmowała Szkoła Specjalna nr 10, dla której nawet dogodniejszą lokalizacją było umieszczenie jej w centrum , ze względu na dowóz uczniów z całego miasta

Zaczął się kilkuletni bój o zamianę lokalizacji szkół, czyli przeniesienie Szkoły Podstawowej nr 25 z ul. Kopernika do budynku Szkoły Specjalnej nr 10 przy ul. Wyżynnej.

Walka trwała około dwóch lat. Radni miejscy byli podzieleni. Protestowali także rodzice dzieci z ulicy Kopernika w obawie o to, że ich dzieci będą musiały w drodze do Szkoły Podstawowej nr 12 przechodzić przez ruchliwą ulicę. Rodzice dzieci z okolicy ul. Saperów przedstawiali swoje argumenty, że ich dzieci chodzą do SP nr 16 przez nieoświetloną, ciemną jesienią i zimą ul. Sadową, drogą między dawnymi nekropoliami.

Ja –  jako mieszkanka tej dzielnicy doskonale ich rozumiałam i byłam bardzo zaangażowana w tę walkę o przeniesienie Szkoły Podstawowej nr 25 na ulicę Wyżynną.

Zwyciężył zdrowy rozsądek i od 1 września 1989 roku Szkoła Podstawowa nr 25 rozpoczęła działalność przy ul. Wyżynnej. Po latach można powiedzieć, że była to właściwa decyzja, która bardzo pomogła mieszkańcom tej dzielnicy.

Alicja Majkowska


Skip to content