Żołnierze Niezłomni


Jeszcze do 31 marca w naszej szkole  można obejrzeć wystawę pt. „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich”, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku, dotyczącą losów V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej na Pomorzu. Prezentację wystawy poprzedziły wykłady poprowadzone dla uczniów klas gimnazjalnych przez p. Artura Chomicza z IPN w Gdańsku, na temat okoliczności powstania i funkcjonowania antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, stawiającego opór wobec sowietyzacji Polski w latach 40- stych i 50- stych XX wieku. Młodzież poznała sylwetki Żołnierzy Wyklętych – niezłomnych bohaterów, ich losy i poświęcenie w walce o suwerenne państwo polskie i żołnierski honor.

Wśród licznych nazwisk nieoczekiwanie nasz nauczyciel, p. Wioletta Lewandowska, organizująca przyjazd wystawy do szkoły, odnalazła nazwisko swojego pradziadka – Alfonsa Gorzkowskiego z Dębowca (powiat Świecie), który za pomoc partyzantom wyrokiem Sądu Wojskowego w Bydgoszczy w roku 1946, skazany został na 15 lat więzienia. Wyrok odbył w Zakładzie Karnym we Wronkach, zmuszony do ciężkiej pracy i poddawany torturom. Więziony do amnestii w roku 1956, zmarł w roku 1962 w Elblągu, mając zaledwie 58 lat. Zrehabilitowany decyzją Sądu Wojskowego w Bydgoszczy w latach 90- tych.

Z wielkim zaskoczeniem i wzruszeniem znalazłam na wystawie nazwisko mojego pradziadka – powiedziała p. Wioletta – jego losy w mojej rodzinie zawsze były znane, znaliśmy tę trudną przeszłość. Sądziłam, że dziś tylko kilka osób o pradziadku pamięta, tym bardziej ucieszyłam się, że jego skromna osoba została wydobyta z dokumentów i historia upomniała się o pamięć i uszanowanie poświęcenia. Cieszę się, że obecnie duża ilość osób – uczniów i nie tylko, ma możliwość zapoznania się z wystawą. Trzeba nam pamiętać o ludziach, którzy nie szczędzili życia i zdrowia, byśmy móc żyć w suwerennym kraju.

Obejrzyj galerię zdjęć.


Skip to content