WSPOMNIENIA – ALICJA MAJKOWSKA


Nowa lokalizacja Szkoły Podstawowej nr 25 czyli właściwa decyzja

 

Były takie lata, w których nasze miasto budowało duże  osiedla w centrum miasta. Powstały wieżowce przy ul. Nowowiejskiej, Władysława IV, budynki przy ul. Diaczenki, Bażyńskiego i inne.

W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku zbudowano Szkoły Podstawowe nr 19, 23, 25 i 12. Wszystkie te obiekty były oddalone od siebie od pół do kilometra , bo wtedy była taka potrzeba .Do nowych bloków wprowadzały się rodziny z dziećmi w wieku szkolnym, ale dzieci rosły, przechodziły do następnego etapu edukacyjnego, a nowych uczniów w szkołach podstawowych zaczynało brakować i klasy świeciły pustkami.

Zaczęły się rozbudowywać nowe dzielnice Elbląga. Powstało Osiedle  przy Młynie, Osiedle przy Politechnice, co spowodowało, że jedyna w tym rejonie Szkoła Podstawowa nr 16 nie była w stanie pomieścić wszystkich uczniów.

Trzeba było jakoś temu zaradzić. Obecny budynek przy ul. Wyżynnej zajmowała Szkoła Specjalna nr 10, dla której nawet dogodniejszą lokalizacją było umieszczenie jej w centrum , ze względu na dowóz uczniów z całego miasta

Zaczął się kilkuletni bój o zamianę lokalizacji szkół, czyli przeniesienie Szkoły Podstawowej nr 25 z ul. Kopernika do budynku Szkoły Specjalnej nr 10 przy ul. Wyżynnej.

Walka trwała około dwóch lat. Radni miejscy byli podzieleni. Protestowali także rodzice dzieci z ulicy Kopernika w obawie o to, że ich dzieci będą musiały w drodze do Szkoły Podstawowej nr 12 przechodzić przez ruchliwą ulicę. Rodzice dzieci z okolicy ul. Saperów przedstawiali swoje argumenty, że ich dzieci chodzą do SP nr 16 przez nieoświetloną, ciemną jesienią i zimą ul. Sadową, drogą między dawnymi nekropoliami.

Ja –  jako mieszkanka tej dzielnicy doskonale ich rozumiałam i byłam bardzo zaangażowana w tę walkę o przeniesienie Szkoły Podstawowej nr 25 na ulicę Wyżynną.

Zwyciężył zdrowy rozsądek i od 1 września 1989 roku Szkoła Podstawowa nr 25 rozpoczęła działalność przy ul. Wyżynnej. Po latach można powiedzieć, że była to właściwa decyzja, która bardzo pomogła mieszkańcom tej dzielnicy.

Alicja Majkowska


Kategoria: wspomnienia

Możliwość komentowania została wyłączona.